Rodina z reportáže využije jen třetinu vyrobené elektřiny
Problém rodiny z reportáže spočívá v tom, že jejich elektrárna používá symetrický střídač. V České republice se spotřeba elektřiny nepočítá součtově, ale po fázích. Symetrický střídač nepozná, na které ze 3 fází se elektřina aktuálně spotřebovává, a tak ji posílá do všech stejným dílem. Se symetrickým střídačem proto spotřebujete jen třetinu elektřiny, kterou vaše elektrárna vyrobí.
Jak problém s měřením po fázích řešíme
My o tomto problému víme a dlouhodobě na něj upozorňujeme. Našim klientům montujeme asymetrické třífázové střídače, a tak spotřebují skutečně maximum elektřiny, kterou si sami vyrobí. O problematice symetrických a asymetrických střídačů jsme psali už před 2 lety. Nebo dodáváme jednofázové střídače a zároveň u nich předem optimalizujeme zapojení spotřebičů na danou fázi tak, aby se fotovoltaika využila na maximum. Zároveň se snažíme vyvíjet tlak na politiky, aby zrušili vyhlášku, která nařizuje měření po fázích a ne součtově – s výjimkou ještě jedné oblasti se jedná o evropský unikát.
Rodina z reportáže za elektrárnu zaplatila zbytečně moc peněz
Rodina z reportáže navíc za elektrárnu ve srovnání s našimi FVE zaplatila zbytečně moc peněz. My je totiž navrhujeme tak, aby využitelnost vlastní energie byla co nejvyšší a návratnost naopak co nejkratší. Pro dům z reportáže bychom na základě dostupných údajů doporučili sestavu S-Power MIDI, která obsahuje zmiňovaný třífázový asymetrický střídač, a přitom vychází po započtení dotace na 170 – 185 tisíc Kč, zhruba o 60 % méně. Návratnost by výrazně srazila nižší pořizovací cena i mnohem efektivnější využití elektřiny z vlastního zdroje.
Abychom návratnost ještě urychlili, kombinujeme obvykle bateriové systémy s ukládáním přebytků „do vody“. Energií ze slunce si tak zadarmo ohřejete i vodu v bojleru nebo v bazénu.
Protože i tak dojde k občasným přetokům do sítě – a nám připadalo nefér, abyste za svou energii nic nedostali – vytvořili jsme speciální produkt Bonus S-POWER. Díky němu za veškerou nespotřebovanou elektřinu dostanete zaplacenou aktuální tržní cenu.
Jak to může vypadat v konkrétních číslech?
Solární elektrárna v Černých ovcích stála 600 000 Kč, resp. 450 000 Kč po odečtení dotace a umí vyrobit 6 MWh ročně. To podle zobrazených faktur odpovídá roční spotřebě domu. Kvůli chybnému využití symetrického střídače rodina využije maximálně 30 % vyrobené energie.
My bychom pro daný dům doporučili sestavu S-Power MIDI, která vyjde na 340 000 Kč, s dotací jen 185 000 Kč. Vyrobí sice jen 4,5 MWh ročně, ale díky asymetrickému střídači se využije 70 % vyrobené energie. Při ceně 4,40 Kč/kWh (která vyplývá ze zobrazené faktury) by roční úspora dané domácnosti s naším řešením činila 13 840 Kč. Pokud bychom navíc započetli možnou úsporu za prodej přebytků díky virtuální baterii, dostali bychom se na 15 345 Kč. V takovém případě by návratnost odpovídala 12 letům. Protože se elektřina neustále zdražuje, bylo by to pravděpodobně ještě dříve.