Jak to funguje?
Platíte přes bitcoinpay.com, který u nás používá například Alza. Po podpisu smlouvy dostanete e-mailem předpis platby v bitcoinech. Po uhrazení vám vystavíme standardní daňový doklad. Jednoduché, že?
Proč bitcoin?
Bitcoin je internetová platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Je navržený tak, aby nikdo nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky, nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat.
Chceme podnikat tak, abychom přinášeli užitek všem zúčastněným. Pomáháme našim klientů, aby se stali energeticky nezávislými. Bitcoin je pro bankovnictví totéž, a to se nám líbí.
Máme rádi věci, které narušují normální běh věcí a uživatelům i poskytovatelům přinášejí svobodu a užitek. Jako třeba Uber. Taxikáře to baví, klienty také, protože ušetřili – všichni jsou spokojení. My chceme být totéž pro energetiku.
Co mají kryptoměny společné s fotovoltaikou?
Kromě toho, že bitcoin i fotovoltaika uživatelům přinášejí nezávislost, existuje mezi nimi ještě jedna zajímavá spojnice. Těžba bitcoinů je totiž energeticky náročná. Náskok získává ten, kdo na těžbu může využít levnou energii.
Náš majitel a jednatel Jaroslav Šuvarský to vysvětluje takto: „Zvláště výhodná se pro vlastníky domácí fotovoltaiky ukazuje těžba bitcoinů v létě, kdy má elektrárna největší přebytky. Ty si naši zákazníci doposud ukládali do ohřevu vody nebo do baterií, těžba bitcoinů však může být finančně mnohem zajímavější. Pomocí bitcoinů tak můžete návratnost investice do solárních panelů podstatně snížit.“
Jak je to s těžbou v zimě?
Další období výhodné pro těžbu představuje překvapivě zima. „Počítače, které provádějí těžbu bitcoinů, mají značný výkon a vyžadují neustálé chlazení, takže podobně jako lednička produkují horký vzduch. V zimě, kdy kvůli nízkým teplotám rostou energetické výdaje domácnosti, tak můžete těžením bitcoinů snížit své účty za topení,“ dodává Jaroslav Šuvarský.