Vyšší výkon za méně peněz
Investice do tepelného čerpadla země – voda je sice vyšší, ale spotřebuje skoro o třetinu méně elektřiny než vzduchové čerpadlo. Navíc jsou ve srovnání se vzdušnými čerpadly výrazně tišší, mají nižší poruchovost a delší životnost.
Jak fungují zemní a vzduchová čerpadla?
Tepelná čerpadla vzduch – voda odebírají teplo z vnějšího vzduchu prostřednictvím ventilátoru. V létě dosahuje venkovní vzduch vysokých teplot a tím dosahuje systém těchto tepelných čerpadel vysoké účinnosti. V topné sezóně jejich účinnost těchto tepelných čerpadel klesá. Tepelná čerpadla země – voda využívají buď 100 – 150 metrů hluboký geotermální vrt, nebo plošný kolektor a teplo odebírají ze země. Nezáleží na teplotě vzduchu, ale na tom, jak dlouho pracují.
Co je třeba pro instalaci zemního tepelného čerpadla?
Pro plošný kolektor musíte mít k dispozici 200 až 400 m² volné plochy, kde se dá kopat do potřebné hloubky. Tepelné čerpadlo s plošným kolektorem odebírá ze země pod sebou jen minimum energie, téměř všechnu ji bere z vrstvy zeminy nad sebou, kam ji dodává slunce. Nad plošným kolektorem nesmí stát žádná další budova či bazén a podobně. Pokud je umístěný správně, není třeba se obávat namrzání půdy a můžete nad ním mít například pole nebo zahrádku. Pokud přemýšlíte o hloubkovém vrtu, rádi vám poradíme – je třeba osobního posouzení.
Co se pro naše podnebné podmínky hodí lépe?
Rozhodně zemní čerpadla, jak vyplývá z toho, na jakém principu fungují. Většina prodejců tepelných čerpadel v Česku je ale neprodává, a tak se setkáte spíše s informacemi o tom, že se pro vás lépe hodí systémy voda vzduch. Ty rozhodně nejsou špatné a máme je v nabídce také, ale faktem je, že v zimě je jejich provoz ve srovnání se zemními energeticky náročnější, protože teplo získávají z okolního vzduchu.
Váháte, jakou variantu zvolit? Vyplňte kontaktní formulář, spojí se s vámi náš odborník a zdarma vám poskytne individuální konzultaci.